PENGAJARAN MIKRO

Rancangan Pengajaran Bagi Topik Sistem Koordinat Cartesian

Topik : Geometri koordinat
Subtopik : Sistem Koordinat Cartesian
Masa : 30 minit
Objektif : 6.1- memahami tentang penggunaan konsep koordinat
Hasil pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran ini, pelajar dapat :
(i)              Mengenal sistem koordinat Cartesian terdiri daripada pasangan bertertib (a,b)
Pengetahuan sedia ada:
(i)                 Pelajar mempunyai pendedahan dalam garisan nombor dalam topik integer

Alat Bantu Mengajar : Tayangan video, powerpoint slide, satah Cartesian gergasi, gambar lalat, kertas  grid koordinat, sampul, lembaran kerja
Nilai Murni: menghargai jasa, berani, bekerjasama
Kemahiran Berfikir: membuat ramalan/andaian



LANGKAH/
MASA

HASIL PEMBELAJARAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN

CATATAN/NILAI/
ABM
GURU
MURID

Set induksi
(5 min)

Murid dapat mengenal sistem koordinat Cartesian terdiri daripada pasangan bertertib (a,b)

1.        Guru bertanya pendapat pelajar tentang situasi kelas.

2.        Guru menayangkan video yang dihasilkan tentang sejarah koordinat Cartesian.

1.        Murid menghujahkan pendapat mereka tentang situasi kelas.

2.        Murid menyaksikan video yang ditayangkan.

Aktiviti : Menonton tayangan video (kelas)

Nilai : Menghargai jasa

ABM:Video, gambar lalat


Langkah 1
(5 min)

Mengenal sistem koordinat cartesian terdiri daripada pasangan bertertib (a,b)

1.         Guru menggunakan powerpoint yang bergambar untuk menerangkan tentang konsep koordinat pada satah Cartesian.

2.        Guru memilih murid secara rawak untuk melekatkan gambar lalat mengikut koordinat pada satah yang disediakan.    

1. Murid mengenali dan memahami konsep sistem satah Cartesian yang ditunjukkan dalam bentuk power point. 

2.       Murid melekatkan gambar lalat mengikut koordinat yang dinyatakan pada satah.

Aktiviti : Memahami contoh  yang menerangkan tentang paksi, asalan, koordinat titik-titik (kelas)

Nilai : berani

ABM : powerpoint slide, gambar lalat


Langkah 2
(5 minit)


Murid dapat mengenal sistem koordinat Cartesian terdiri daripada pasangan bertertib (a,b)

1.     Guru memberi penerangan tentang aktiviti “The battleship”.

2.     Guru mengedarkan kertas graf kepada setiap murid.

3.     Guru memberi arahan untuk memainkan permainan tersebut.



1.     Murid mendengar penerangan tentang aktiviti .

2.     Murid memplotkan titik-titik koordinat mengikut arahan guru.

3.     Murid memainkan permainan mengikut arahan guru.

4.     Murid yang berjaya menghabiskan memotong kesemua plot akan memenangi permainan. 

Aktiviti : memahami koordinat dan memplotkan titik koordinat.

ABM : kertas grid koordinat.

Nilai : Bekerjasama dan menghormati

Kemahiran berfikir :
Mengaitkan, menjana idea, kreatif, inovatif

Langkah 3
(3 minit)


Murid dapat mengenal sistem koordinat Cartesian terdiri daripada pasangan bertertib (a,b)

1.     Guru memberi penerangan tentang aktiviti meneka gambar mengikut titik yang dilabelkan dan disambungkan.

2.     Guru memanggil wakil setiap kumpulan untuk memilih sampul yang mengandungi soalan yang berbeza.

3.     Guru memberi kertas grid koordinat kepada setiap kumpulan.

4.     Guru memberi hadiah kepada kumpulan yang berjaya meneka gambar.



1.     Murid mendengar penerangan tentang aktiviti meneka gambar.

2.    Murid memplotkan titik-titik koordinat yang diberikan.

3.     Murid menyambungkan garisan antara titik-titik koordinat mengikut arahan yang diberi.

4.     Murid meneka gambar yang diperolehi.

Aktiviti : memahami koordinat dan memplotkan titik koordinat.

ABM : kertas grid koordinat, sampul yang mengandungi soalan yang berbeza.

Nilai : Bekerjasama dan menghormati

Kemahiran berfikir :
Mengaitkan, menjana idea, kreatif, inovatif

Penutup
(2 minit)

Murid dapat mengimbas kembali pengajaran bagi topik sistem koordinat cartesian.

1.     Guru membuat rumusan tentang pengajaran bagi topik sistem koordinat Cartesian.

2.     Guru memberi contoh soalan yang melibatkan konsep koordinat.

1.     Murid mendengar rumusan tentang pengajaran bagi topik sistem koordinat Cartesian.

2.     Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru

Aktiviti : memahami konsep koordinat dan menjawab soalan yang diberikan.

ABM : lembaran contoh soalan

Nilai : menghormati




REFLEKSI PENGAJARAN MIKRO
LANGKAH

REFLEKSI
Sebelum Pengajaran
Semasa Pengajaran
Selepas Pengajaran
Set induksi
1.       Guru membuat persiapan rapi sebelum memulakan pengajaran.

2.       Guru menghias kelas dengan gambar-gambar lalat yang mempunyai kaitan dengan cerita sejarah sistem koordinat.

3.       Guru memaparkan video tentang sejarah Sistem koordinat.

4.       Video yang dipaparkan membangkitkan perasaan ingin tahu pelajar.
1.       Suasana bilik darjah tenang dan pelajar memberi tumpuan kepada video yang dipaparkan.

2.       Guru menasihati pelajar supaya menjaga kebersihan kelas dengan mengaitkan watak lalat.

1.       Guru perlu membuat penambahbaikan dari segi penggunaan istilah mengikut silibus.

Langkah 1
1.       Guru menggunakan powerpoint untuk memberi penjelasan tentang sistem koordinat.

2.       Guru menyediakan satah Cartesian gergasi

3.       Pelajar dapat memplotkan koordinat pada satah Cartesian gergasi
1.       Suasana dalam bilik darjah tenang dan pelajar menumpukan kepada penerangan guru tentang Sistem Koordinat Cartesian.

2.       Pelajar memahami topik yang diajar dan dapat melekatkan gambar lalat mengikut koordinat.
1.       Guru perlu memaksimumkan pergerakan di dalam kelas untuk pemerhatian terhadap tingkahlaku pelajar.
Langkah 2
1.       Pelajar dapat memahami cara bermain.

2.       Suasana bersesuaian dengan aktiviti yang dijalankan.

3.       Pelajar dapat menyatakan koordinat dengan betul untuk memainkan permainan itu.

1.       Pelajar mendengar arahan guru.

2.       Arahan guru tidak begitu jelas dan tidak dapat diikuti pelajar.


3.       Permainan hanya dimulakan selepas semua pelajar memahami cara bermain.

4.       Guru berjalan sekeliling kelas untuk memastikan pelajar memainkan dengan betul.
1.       Arahan perlu jelas dan ringkas untuk permainan.

2.       Permainan yang lebih mudah harus disediakan sebagai pelan B.













Langkah 3
1.       Pelajar mendengar arahan dengan baik

2.       Suasana dalam bilik darjah terkawal


3.       Pelajar membuat aktiviti meneka gambar
1.       Pelajar mendengar arahan guru dengan baik

2.       Suasana dalam bilik darjah sedikit bising iaitu semasa pelajar membuat aktiviti dalam kumpulan

3.       Pelajar berebut-rebut untuk menjawab soalan

4.       Guru memeriksa hasil kerja pelajar
1.       Guru perlu memberi arahan dengan jelas

2.       Guru perlu mengawal keadaan dalam bilik darjah


Penutup
1.       Guru membuat rumusan tentang topik Sistem Koordinat Cartesian

2.       Pelajar memberi tumpuan

3.       Semua pelajar memberi tumpuan dan mendengar rumusan tentang topik Sistem Koordinat Cartesian

4.       Pelajar tidak membuat bising

1.       Guru perlu memberi penerangan dengan jelas tentang topik Sistem Koordinat Cartesian




Gambar lalat


Satah Cartesian Gergasi




Folding Board




Tayangan video

No comments:

Post a Comment